Candida albicans

Candida albicans

Uczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, bóle mięśniowe, bezsenność, przewlekły kaszel, biały nalot na języku, nieprzyjemny zapach z ust, ogólne osłabienie organizmu –to tylko niektóre z objawów przerostu grzybów w naszym organizmie!

Candida albicans to grzyb, który u 40-80% populacji stanowi fizjologiczną mikroflorę przewodu pokarmowego i w takiej formie nie przekracza naturalnych barier błon śluzowych i skóry. Jednak w stanach niefizjologicznych, patologicznych dochodzi do przerostu grzyba – zaczyna on penetrować w głąb tych barier, czerpiąc z naszego przewodu pokarmowego cenne składniki odżywcze, osłabiając tym samym nasz organizm. Taki rozrost grzyba należy jak najszybciej zatrzymać, ponieważ jeśli się tego nie zrobi, może spowodować wiele szkód w naszym ustroju. 
Rozrost grzyba następuje szczególnie po antybiotykoterapii, a dodatkowo stymuluje go dieta bogata w cukry – słodycze, słodkie napoje. Zostaje wtedy zaburzona naturalna mikroflora jelit, patologiczne mikroorganizmy biorą górę nad fizjologicznymi, potrzebnymi do prawidłowej pracy naszego przewodu pokarmowego. Taki stan powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, które początkowo mogą być mylone z innymi schorzeniami. Przykładowo leczyliśmy się antybiotykami z przewlekłego kaszlu, który po kolejnej serii antybiotyków nie mija- okazuje się, że bakterii w płucach już dawno nie ma, a przyczyna kaszlu się zmieniła-i teraz zawdzięczamy go skutkom antybiotykoterapii. Jest to przykład z życia wzięty. Po zastosowaniu odpowiedniej kuracji antygrzybiczej pacjent został uwolniony od przewlekłego kaszlu, nabrał energii i chęci do życia.


Jak potwierdzić czy wyżej wymienione objawy są skutkiem przerostu grzybów w naszym przewodzie pokarmowym?


Jest na to szybki i tani test –który każdy z nas może przeprowadzić w warunkach domowych –tzw. test ze szklanką wody.Oto instrukcja, jak go przeprowadzić:

  1. Wieczorem przed pójściem spać, nalej do przeźroczystej szklanki wody (około ¾ szklanki, najlepiej jak byłaby to woda z butelki lub przegotowana) i postaw ją przy swoim łóżku –POMOŻE CI TO Z RANA NIE ZAPOMNIEĆ O WYKONANIU TESTU.
  2. Następnego dnia tuż po przebudzeniu (przed poranną toaleta i zjedzeniem czegokolwiek) należy napluć do przygotowanej szklanki z wodą poranną śliną.
  3. Na wynik czeka się około 15-45 minut.

  4. Interpretacja wyniku:

  • Ślina jest gęsta, więc naturalnym jest że utrzymuje się na powierzchni wody.
  • Wynik dodatni (świadczący o przeroście grzybów w naszym organizmie) odczytujemy, gdy zauważalny jest rozwój grzybni w szklance – spostrzeżesz sznury ciągnące się od śliny pływającej po powierzchni wody- do dna szklanki lub rozdrobnioną ślinę z pęcherzykami powietrza unoszącą się w wodzie niczym chmura lub mgła.
  • wyniku ujemnym możemy mówić gdy nie ma żadnych sznurów, a ślina spływa i osadza się na dnie szklanki .

Test ten, ma wyłącznie wartość orientacyjną (pozawala nam stwierdzić fakt: przerost grzybów lub stan fizjologiczny). Jeżeli zależy nam na postawieniu dokładnej diagnozy, należy udać się w tym celu do laboratorium i wykonać odpowiednie badania.


Co w przypadku otrzymania dodatniego wyniku?


    Jeśli wynik okaże się dodatni, należy szybko podjąć odpowiednią kurację antygrzybiczą. Trzeba jednak uważać, na ludzi głoszących teorie ,,zmniejsz spożycie węglowodanów do zera” –NIE! Otóż dla prawidłowej pracy mózgu i erytrocytów należy dostarczyć ok. 140-160g węglowodanów, w przeciwnym razie, gdy takiej ilości nie dostarczymy, zaczniemy wywoływać w organizmie stan ketozy, który wiąże się z zakwaszeniem ustroju, a niekontrolowany może doprowadzić do wielu schorzeń, a nawet śmierci. Jednak ograniczenie spożyciawęglowodanów w diecie antygrzybiczej jest ważne, najlepiej dokonać tego po konsultacji z dietetykiem. Koniecznym jest wyeliminowanie z diety wszelkich słodkości – słodzonych napojów, słodyczy (ciastek, cukierków, wyrobów cukierniczych itp.), a nawet owocowych jogurtów, płatków kukurydzianych czy nadmiernej ilości owoców. Należy zostać przy węglowodanach złożonych, występujących w pełnoziarnistych makaronach, grubych kaszach (gryczana, jęczmienna, jaglana), ryżu (basmati, czerwony, czarny), pełnoziarnistym pieczywie i płatkach np. owsianych i otrębach. Poza koniecznymi węglowodanami, produkty te są źródłem bardzo ważnego w naszej diecie –błonnika pokarmowego, który pomaga nam dbać o nasze jelita. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana pod kątem podaży nie tylko węglowodanów, ale również białka i tłuszczów. 
   

Leczenie żywieniowe w przypadku przerostu grzybów candida, dobrze jest wspomagać odpowiednią suplementacją –najlepiej żywnością zawierającą prebiotyki, pomagającą rozwijać się probiotykom, czyli najpożyteczniejszym bakteriom dla naszego przewodu pokarmowego. Produkty będące naturalnym źródłem probiotyków to jogurty naturalne, kefiry, kiszona kapusta. Bardzo dobrym suplementem diety, wspomagającym zwalczenie przerostu grzybów candida, jest preparat Candida Support firmy NOW zawierający wiele cennych składników aktywnych, między innymi olejek oregano czy biotynę –mających bardzo dobre działanie na nasze jelita. W naszym sklepie istnieje możliwość zakupu lub zamówienia tego preparatu w atrakcyjnej cenie. 

Komentarze

Zostaw komentarz