Moringa - zastosowanie i dawkowanie moringi.

Moringa – co to jest?

Moinga czyli drzewo życia to spora roślina (rośnie do 10m), która na podbój naszych diet wyruszyła z obrzeży himalajów (Pakistan i północno- zachodnie Indie). Znana już od 3000 lat, wykorzystywana niemal w całości, dziś w pełni zasłużenie klasyfikowana jako Super Jedzenie. Co na to wpływa? Ogromne bogactwo i różnorodność składników bioaktywnych zawartych w liściach, korzeniach, owocach i oleju z jej nasion.

W kuchni wschodniej znajdziemy przepisy na przygotowanie wspaniałych dań z owoców i młodych pędów Moringi. Jej korzenie mają działanie i smak podobny do naszego chrzany i wspaniale działają jako środek antyseptyczny i antybiotyczny. Dla tych, którzy wolą delikatniejszy smak podobne działanie można uzyskać poprzez sporządzenie mocnego wywaru z kory tej rośliny. Do nas jednak najczęściej trafiają sproszkowane i suszone liście oraz olej i to o nich dziś opowiemy.

Moringa – najważniejsze właściwości

Moringa to świetne źródło białka, witamin i minerałów. Do najwięcej znajdziemy w niej: witaminy A i E, a także witaminy C, manganu, potasu, żelaza, chromu, boru. Prócz tych znajdziemy w morindze także witaminy z grupy B, witaminę D, K, cynk, miedź, wapń. Wszystko podane zamknięte w naszej niepozornej roślince, w pełni naturalne i dzięki zawartości Zeatyny dla naszego organizmu bardzo dobrze przyswajalne.

Moringa – najważniejsze działa

Roślina została odkryta i doceniona wiele lat temu i zajmuje ważne miejsce w medycynie ajuwerdyjskiej. Do najważniejszych właściwości jakimi może się poszczycić moringa to:

- około 45 różnych związków antyoksydacyjnych (przeciwutleniaczy), co czyni z niej ogromną siłę do niwelowania wolnych rodników i ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.

- dzięki salwesterolowi (fitoaleksyna) może wykazywać działanie antynowotworowe

- Wzmacnia nasz układ odpornościowy oraz może działać jak naturalny antybiotyk

- Wspiera i chroni wątrobę oraz układ trawienny

- Wspomaga walkę z wysokim poziomem złego cholesterolu

- Dzięki zawartości wapnia, manganu wzmacnia układ kostny

- Duża zwartość białka i właściwości przeciwzapalnych wspomaga szybszą regenerację.

- Uzupełnia dietę o potrzebne składniki, co jest przydatne podczas odchudzania. Dodatkowo dzięki zawartości chromu obniży łaknienie słodyczy.

- Dzięki wysokiej zawartości żelaza (które występuje z witaminą C) może świetnie wzmocnić nasz organizm i podwyższyć poziom hemoglobiny.

- Wspomaga walkę z cukrzycą.

Uwaga: Moringa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Może powodować skurcze macicy.

Moringa – dawkowanie

Moringe w najpopularniejszej formie i zarazem najbardziej polecanej (tj sproszkowane liście) stosujemy do 6 gramów dziennie (3 x dziennie po jednej łyżeczce). Jeżeli zdecydujemy się na napar z liści siekanych to 1 łyżeczka na filiżankę gorącej wody. Pijemy 1-2 filiżanek dziennie. Możemy również spotkać wersje zamknięte w kapsułkach i tu warto zastosowań zalecenia producenta gdyż często spotkamy nie czyste sproszkowane liście ale mocniejsze ekstrakty z moringi.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili