1. Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Mięta pieprzowa jest prawdopodobnie najpopularniejszym ziołem w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowo intensywnemu zapachowi oraz dobroczynnym działaniem na układ pokarmowy. Już w starożytności była niezwykle cennym surowcem używanym do namaszczania ciała. Filozofowie Rzymscy uważali z kolei, że pobudza działanie kory mózgowej i nosili na głowie wianki zrobione z mięty.


Zastosowanie mięty pieprzowej:


Napary z liścia i ziela są powszechnie stosowane przy problemach trawiennych. Mięta pobudza soki trawienne oraz działa rozkurczowo. Zaleca się regularne picie mięty przy braku łaknienia, nudnościach czy wzdęciach. Łagodzi objawy choroby lokomocyjnej. Pomocniczo może być stosowana również przy chorobach dróg żółciowych i wątroby.


Dlaczego mięta pomaga w trawieniu?


Ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, co oczywiście sprzyja łatwiejszemu trawienie. Napar z mięty pobudzi również do pracy naszą wątrobę i produkcje żółci, łatwiej będziemy trawić tłuszcze.
Po napar z mięty sięgnijmy po posiłku lub jeszcze lepiej na minimum 30 min przed posiłkiem. Przygotujemy nasz organizm na trawienie, a pół godzinna przerwa sprawi, że nasze soki trawienne nie będą rozrzedzone.


2. Koper włoski, fenkuł, koperek (Foeniculum capillaceum)


Koper to roślina posiadająca sporo odmian. Zasadniczo różnią się one składem chemicznym i smakiem, jednak ich właściwości są Koper włoskidość podobne. Dawniej bardziej  popularny od samego ziela był olejek  koprowy, którym namaszczano ciało. My polecimy dziś najbardziej klasyczną odmianę czyli owoc kopru włoskiego. Dziko rosnący możemy spotkać głównie w basenie morza śródziemnego i tam znalazł również zastosowanie jako warzywo (bulwy). U nas najpopularniejszy jest suszony owoc do przygotowywania smacznego naparu.


Zastosowanie Kopru włoskiego


W zielarstwie wykorzystuje się owoce kopru włoskiego, które działają wykrztuśnie, wiatropędnie, rozkurczowo, uspokajająco. Herbatki z kopru mogą być podawane już od pierwszych tygodni życia w celu regulacji czynności trawiennych. Dodatkowo zaleca się picie naparów przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, zapaleniu wątroby i kamicy woreczka żółciowego. Koper włoski znajdzie także uznanie wśród matek karmiących, gdyż pobudza do pracy gruczoły mleczne.


Dlaczego koper włoski pomaga na trawienie?


Herbata z kopru włoskiego wspomoże wydzielanie żółci oraz soków trawiennych, dodatkowo łagodzi napięcia mięśni okalających nasz układ trawienny i pomoże w sunięciu gazów nagromadzonych w jelitach. Jeżeli mamy problem z trawieniem, po obfitym posiłku warto sięgnąć po herbatkę z kopru.


3. Melisa lekarska, rojownik, kadzilnik, pszczelnik (Melissa officinalis)

Melisa lekarska dawniej była stosowana do zwabienia roju pszczół, stąd właśnie nazwa rojownik czy pszczelnik. Roślina ma charakterystyczny cytrynowy zapach, który jest doceniany w kulinariach i kosmetyce. Po spożyciu melisy pozostaje przyjemny zapach z ust. Jako trzecie zioło proponujemy coś mniej kojarzy się ze wspomaganiem trawienia, choć może nam w tym pomóc. Jako sam wspomagacz nie jest tak silny jak nie wymienione w naszym artykule choćby dziurawiec czy imbir, ale ma dobre właściwości uspokajające i wyciszające, a to właśnie stres, spięcie mięśni brzucha spowodują u nas dolegliwości trawienne.


Zastosowanie Melisy


Wyciąg z liści i ziela słynie z właściwości uspokajających. Jest stosowany w bezsenności spowodowanej napięciem i niepokojem oraz wspomaga leczenie depresji. Dodatkowo melisa jest pomocna przy chorobach dróg żółciowych, w nieżytach trawiennych. Napary stosuje się także do poprawy pracy serca, czy przy skokach ciśnienia tętniczego. Ponadto melisa łagodzi bóle menstruacyjne i wyrównuje nieregularne okresy miesiączkowe.


Dlaczego melisa pomaga na trawienie?


Herbata z melisy pobudzi nasz organizm do wydzielenia większej ilości soków trawiennych i żółci co już przełoży się na lepsze trawienie. Dodatkowo uspokoi nasze nerwy oraz co najważniejsze nasz żołądek i jelita (polecane szczególnie przy zespole jelita drażliwego). Rozluźni mięśnie ściskające nasze układ trawienny, pomoże usunąć nadmiar gazów czy kolkę.



Podsumowując Mięta, Koper, Melisa – te trzy zioła zawsze warto mięć w swojej szafce i to nie tylko na trawienie. Swoją popularność zyskały dzięki bardzo wielu właściwością. Regularne picie naparów z naszej niepozornej trójki przełoży się na ogromne profity dla twojego ciała: możesz obniżyć zły cholesterol, wzmocnić odporność, pozbyć się toksyn, wspomóc swój organizm w walce z bakteriami i grzybami oraz wiele, wiele więcej. Polecamy!

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili